Máte dotazy ohledně chystaných akcí? Máte zájem o pronájem prostor?

O nás

Společenský dům Solnice

Prohlédněte si naše prostory

 

 

Obsah stránky o nás

 

Víceúčelové kulturní zařízení (VÚKZ), Jednotný závodní klub pracujících (JZKP), Společenský klub pracujících (SKP) nebo Kulturní dům – pod těmito názvy v období let 1981 až 2017 bylo jako jedno z nejvýznamnějších kulturních a společenských center bývalého Východočeského kraje známé i malé městečko v podhůří Orlických hor – Solnice.

Bylo zařízením silně podporovaným jak ze strany důležitých výrobních podniků nejužšího regionu, tak i politickými složkami tehdejší doby. Z těchto svazků také vyplývala i hlavní náplň činnosti – stranické schůze a konference okresního i krajského formátu, politická a odborářská školení nebo v tehdejší době populární večery BSP. Pochopitelně byl jeden z největších sálů kraje využíván
i pro taneční zábavy, společenské plesy, koncerty a divadelní představení. Nebyl problém naplnit jeho prostory „k prasknutí“ například při vystoupení skupiny Katapult či Abraxas s tehdy ještě ne moc známou Lucíí Bílou, při tradičních vánočních koncertech Václava Hybše, koncertech Heleny Vondráčkové a Karla Gotta nebo pravidelných diskotékách. Zapomenout nelze ani na anketu motoristické redakce ČT – Zlatý volant, Polabský pohár - mezinárodní taneční soutěž ve společenském tanci nebo soutěž MISS Orlických hor a Podorlicka pořádanou v rámci celorepublikové soutěže MISS ČSSR.

V této době stačilo jen říct: „Hele, jedu do Solnice – jedeš taky?“ a bylo jasné, že se u nás něco zajímavého děje.

 

Na podzim roku 2017 byla zahájena přestavba celého objektu v rámci usnesení vlády o rozvoji strategické průmyslové zóny Solnice – Kvasiny. Již během prvních přípravných a bouracích pracích se ukázalo, v jak vážném stavebně-technickém stavu se objekt nachází a jak je jeho rekonstrukce důležitá.

V červnu roku 2019 bylo slavnostně uvedeno do provozu zcela nové zařízení nabízející svým rozsahem široké spektrum využití jak z hlediska prostorového řešení a technického vybavení, tak
i příslušného zázemí. Hlavní velký sál s balkonem a ochozem lze v krátkém časovém úseku změnit z taneční plochy se stolovým vybavením na konferenční nebo přednáškové uspořádání, výsuvné hlediště uspokojí každého návštěvníka divadelního představení či koncertu. Volná plocha nabízí dokonalé využití při tanečních kurzech nebo větších hudebních vystoupeních. Bohužel, na dřívější návštěvnosti musíme díky platnosti nové požární a bezpečnostní normy zapomenout, a tak povolených 450 návštěvníků nás částečně limituje při výběru plánovaných akcí.

Dalším bonusem je pak využití svinovacího promítacího plátna umístěného na hraně jeviště, zpětná projekce na menší plátno umístěné v prostoru nad jevištěm jako součást divadelní techniky. V zázemí je pak umístěna hudební zkušebna, plně vybavené šatny pro účinkující,  zájmové klubovny, malý sál s vlastní projekcí a navazujícím klubovým barem. Další bar je umístěn přímo v hlavním sále a je určen jako výpomoc při konání větších společenských akcích. Provoz nové restaurace je oddělený, avšak v plném rozsahu zajišťuje občerstvení pro akce pořádané ve Společenském domě (plesy, divadla, koncerty, módní přehlídky, přednášky, schůze a konference, taneční kurzy, přednášky, absolventské srazy apod.) jak ve velkém, tak i v malém sále.

 

Kultura Solnice s.r.o. má tímto k dispozici moderní společenské a kulturní zařízení s velice příjemným interiérem, technicky kvalitním vybavením, bohatým zázemím a nezapomenutelnou historií. Důležité pro nás tedy bude postupně zajistit programovou náplň v co nejširší možné nabídce a na takové úrovni, aby opět platilo „Hele, jedu do Solnice – jedeš taky?“.

Zpět nahoru